DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Prášily a okolí

PRÁŠILY

V obci jsou potraviny, cukrárna, restaurace, rychlé občerstvení, velké dětské hřiště, kurt na tenis, hřiště na fotbal, kurt na volejbal a nohejbal, botanická zahrada, výběh s bizony. V infocentru máte možnost objednat si jízdu na koni,  vyjížďku v kočáře, výlet s psím spřežením či služby průvodce Šumavou. Získáte zde podrobné informace a můžete si zde zakoupit mapy a suvenýry.

Více http://www.sumavanet.cz/prasily/

ROZHLEDNY

Poledník
Hora Poledník (1315 m) se nachází přímo na území národního parku, v centrální části Šumavy. Věž, která byla v roce 1998 přebudována na rozhlednu, byla v době železné opony součástí vojenského areálu. Dnes vrchol Poledníku se svojí rozhlednou nabízí jedinečnou vyhlídku na šumavské lesy, Pošumaví a při dobré viditelnosti dokonce i na vzdálené Alpy.

Více http://www.sumavaregion.cz/index.php?s=9

Javorník - Klostermannova rozhledna
Nově zrekonstruovaná rozhledna na vrcholu Javorníku (1089 m) nabízí nádherný výhled na všechny světové strany. Na jihozápadě můžete spatřit hlavní šumavský hřeben s vrcholy Pancíře, Ostrého a Velkého Javoru. Jižně se otevírá pohled na Churáňov. Ve vnitrozemí rozpoznáte město Písek, hrad Rábí či elektrárnu Temelín. K rozhledně se dostanete z obce Javorník po modré a žluté značce (1,5km). Rozhledna je současně i výchozím bodem naučné stezky Javorník.

Více http://www.javornik.cz/rozhledna.html

Boubín
Na vrcholu Boubína (1362 m) byla v roce 2005 otevřená nová dřevěná rozhledna. Stavba je vysoká 21 metrů a z její vyhlídkové plošiny lze za příznivého počasí kromě šumavských vrcholů zahlédnout také Alpy. Z důvodů ochrany přírodu byl dodatečně na přístupové cestě k rozhledně vybudován dřevěný chodník. Na boubínskou rozhlednu se dostanete z Kubovy Hutě nebo z informačního střediska Idina Pila.

Více http://www.sumavaregion.cz/index.php?s=124

Rozhledna Svatobor u Sušice
Na vrcholu Svatoboru (845 m), západně od Sušice, stojí kamenná rozhledna z roku 1934. Při výstupu na rozhlednu musíte zdolat 182 točitých schodů. Odměnou vám bude překrásný výhled na hrad Rábí a Kašperk, rozhledny na Javorníku a Poledníku a další šumavské dominanty. Na Svatobor vedou turistické trasy například ze Sušice, z Hrádku nebo ze Svojšic.

CYKLOSTEZKY

Šumava je pro cyklistiku stvořená. Přímo z Prášil vedou cyklostezky do nejkrásnějších koutů Šumavy např. Srní, Modrava, Filipova Huť, Kvilda, Hroská Kvilda, Zhůří, prameny Vltavy, Bučina, Knížení pláně, Čeňkova pila, Turnerova chata, Hůrka, Železná Ruda ...

JEZERA

Prášilské jezero a jezero Laka.

Více http://prasilske-jezero.ceskehory.cz/

Více http://www.jezerolaka.cz/

HRADY A ZÁMKY

Hrad Kašperk
Nedaleko městečka Kašperské Hory se nachází strážní hrad Kašperk, který v roce 1356 nechal založit český král Karel IV. Kromě hranice s Bavorskem měl tento hrad chránit zlatonosnou oblast Kašperských hor a bezpečnost na Zlaté stezce. Na hradě jsou pro návštěvníky připraveny dvě prohlídkové trasy – Východní věž a Západní věž. Na hrad můžete vyrazit buď pěšky z Kašperských hor po zeléné (cca 3 km) nebo dojet autem na parkoviště, které je od Kašperku vzdálené asi 1200 m. Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu Kašperk

Více http://www.kasperk.cz/

Hrad Rabí
Asi 10 km od Sušice na hlavní silnici směrem na Horažďovice se ve stejnojmenné obci nachází největší český hrad - Rabí. Je to největší česká zřícenina hradu a určitě stojí a návštěvu.

Více www.rabi.cz

Hrad Vítkův kámen
Na pravém břehu Lipenské přehrady se tyčí kopec Vítkům kámen, na kterém se nachází stejnojmenná zřícenina. Hrad byl založen ve 13. století rodem Vítkovců jako pohraniční pevnost. Přestože po požáru v 18. století byl hrad opuštěn, stal se oblíbeným výletním místem. Po 2. světové válce se však Vítkům kámen ocitl v hraničním pásmu a po dlouhých 40 let byl nepřístupný. Dnes se opět stává oblíbeným cílem obdivovatelů hradů, navíc i s nádhernou vyhlídkou.

Více http://www.jiznicechy.org/cz/index.php?path=hrad/vitek.htm

Hrad Velhartice
V Šumavském podhůří, západně od Sušice, najdete romantický hrad Velhartice se zcela unikátním kamenným mostem. Původní gotický hrad byl založen ve 13. století pány z Velhartic. Během třicetileté války bylo toto sídlo rozšířeno o renesanční palác. Pro návštěvníky jsou zde připraveny dva prohlídkové okruhy, audiovizuální pořad o historii a obnově hradu či ukázka staveb lidové architektury v předhradí. Více informací najdete na oficiálních stránkách Státního hradu Velhartice, www.hradvelhartice.cz.

Více http://www.hradvelhartice.cz/

Hrad, zámek a galerie Klenová
Hrad Klenová, jehož historie sahá až do 13. století, je rodištěm významného českého cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Z původního středověkého hradu najdete rozsáhlou zříceninu, na kterou navazuje novogotický zámek z 19. století. Kromě expozice o historii hradu a zámku se zde nachází několik výstav současného a moderního umění. Areál spravuje Galerie Klatovy – Klenová. Pro zajímavost, na rozdíl od jiných památek si v létě můžete naplánovat výlet na Klenovou i na pondělí.

Více http://klenova.dejepis.info/

TECHNICKÉ PAMÁTKY

Vchynicko-tetovský kanál
Vzdálenost 6 km. Významná technická památka. Kanál pro plavení dřeva vybudovaný v letech 1799-1801 inženýrem J. Rosenauerem jako spojnice řek Vydry a Křemelné. Kanál měl za úkol překonat nesplavný tok Vydry u Antýglu. Délka kanálu je 14,4km a výškový rozdíl 190m. Umělé koryto je místy až 5m široké. Na některých místech je kanál překlanut mostky. Do roku 1958 byl kanál částečně využíván až po obec Rokytu. Dnes kanálem proudí pouze přebytečná voda, protože od rozvodny v Mosau je voda již vedena podzemním potrubím do akumulační nádrže Selský vrch.

Více http://www.jiznicechy.org/cz/index.php?path=ost/tetov.htm

Čeňkova pila
Čeňkova pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou v Šumavských pláních. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava.
Kdysi skutečná pila byla pojmenovaná podle obchodníka se dřevem Čeňka Bubeníčka, který zde pilu v letech 1863-70 postavil. Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě. Místo je rovněž známé pobytem Bedřicha Smetany, který sem v létě roku 1867 zavítal na návštěvu k majiteli pily. Na pravém břehu Otavy můžete najít tzv. Smetanův smrk, který sám Smetana tady zasadil.
Dnes se v osadě nachází funkční vodní elektrárna Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra z let 1934-1938. Elektrárny jsou funkční technickou památkou. V elektrárně Vydra je muzeum s veřejně přístupnou expozicí "Šumavská energie", která zahrnuje historii hydroenergetiky na Šumavě, model elektrárny na Černém jezeře, model elektrárny Vydra, model Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a přívodního potrubí k elektrárně Vydra. V případě příznivého počasí je možnost prohlídky i strojovny Čeňkovy.
Osada Čeňkova pila je východiskem naučné stezky Povydří, vodáckého sjezdu řeky Otavy a mnoha turistických, cyklistických a lyžařských tras.